Туристична родзинка Лебедина: музей під відкритим небом

0
822

Для гарного відпочинку необов’язково їхати з Лебедина – нові враження та цікаві місця завжди можна знайти і в рідному місті. До того ж, в Лебедині постійно з’являються нові оригінальні туристичні локації. Серед останніх – музей просто неба, який лебединці вже охрестили, як «МіГ-29», що з’явився на місці колишнього ШМАСу (школи молодших авіаспеціалістів) по вулиці Сумській.

В жовтні 2019 на місці нинішнього музею відкрили інформаційні стенди, експозицію авіабомб та пам’ятний знак загиблим 1 серпня 1986 року льотчикам 5-ї авіаескадрилії – Ігорю Федоровському та Сергію Ганенку. В 2020 році експозицію доповнив військовий літак МіГ-29. Причому, це поповнення не є останнім, про що повідомив ініціатор створення музею просто неба, депутат Сумської обласної ради Валерій Чалий. Вже завершуються перемови щодо передачі місту літака МіГ-21, а в перспективі, й інших потенційних «експонатів».

Та це в перспективі… а сьогодні МіГ-29 та музей просто неба вже стали популярною туристичною локацією, як для лебединців, так і туристів, що цікавляться військовою технікою та історією. Та при всьому цьому, не всі з них добре знають, що місце для музею просто неба та авіаційий профіль обрані не випадково…

Ще в 1930-х роках на цьому місці знаходилася школа молодших авіаспеціалістів (ШМАС), що проіснувала до 1990-х. Саме  в ній  одержали путівку в авіацію сотні молодих людей. Кращі з них стали відомими льотчиками, фахівцями авіаційної справи.

З історії школи: в 1939 році школа розпочала підготовку перших авіаспеціалістів. Для організації навчального процесу, школа мала в своєму розпорядженні кілька навчальних корпусів з класами, лабораторіями, майстернями, тренажерами, іншим спецобладнанням, а також двоповерхову казарму, стадіон та спортивний майданчик.

В роки Другої світової війни із аеродрому «Лебедин» та ШМАСу були здійснені сотні бойових вилетів. Серед іншого в місті базувалися окремі з’єднання 101-го гвардійського авіаполку дального радіусу дій, що на літаках ЛІ-2 брали участь у Дніпровській повітряно-десантній операції. Завданням операції було надання підтримки військам Воронежського полку у форсуванні Дніпра. Командуючим полку в цей час була полковник Валентина Гризодубова.

Загалом, за час існування школи, на її території базувалися та здійснювали вильоти десятки типів військових та навчальних літаків. Серед них були: У-2, Як-9, МіГ-3, МіГ-15, МіГ-21 та багато інших.

Пам’ятний знак загиблим 1 серпня 1986 року льотчикам 5-ї авіаескадрилії Ігорю Федоровському та Сергію Ганенку

Також за час існування в Лебедині ШМАСУ відбулося дві катастрофи зі смертельними наслідками. Це, зокрема, 9 вересня 1977 року, коли під час навчальних тренуваннь загинув курсант ІНФ Сергій Почухайло та 1 серпня 1986 року – льотчики 5-ї авіаескадрилії Ігорь Федоровський та Сергій Ганенко, що здійснювали навчальний виліт на МіГ-21 «УМ». При заході на посадку в «спаркі», на висоті близька 180 метрів та швидкості 340 км/год, відбувся випуск гальмівного парашуту, що призвело до миттєвого зменшення швидкості та крену на ліве крило, і як наслідок – падіння літака у водойму, неподалік від злітно-посадкової смуги. Обидва льотчики загинули миттєво.

Після розпаду СРСР, відповідно до Угоди про ліквідацію озброєнь, навчальна дивізія була розформована, а школа молодших авіаспеціалістів в Лебедині, як і багато інших – закриті.

Менш, ніж за 10 років все було розібрано по цеглинці. Розібрана по плитах і сама злітно-посадкова смуга аеродрому, де проходили практику курсанти ШМАС.

З того часу пройшло майже 30 років…

Сьогодні ж, Лебединський музей просто неба, на місці колишнього ШМАСу – унікальна військово-історична та туристична локація в серці Лебедина, що дає змогу відчути атмосферу міста, колись закритого для туристів, через значну кількість військових об’єктів, серед яких була і школа молодших авіаспеціалістів.

Музей просто неба також цікавий досвід для Лебедина, що в перспективі допоможе не лише залучити туристів, а й спонукатиме лебединців до вивчення та дослідження минулого та історії свого міста.

Андрій Гєльмінтінов директор ЛМХМ

Фото із фейс-бук сторінки Лебединської міської ради та сторінки міського голови м.Лебедина