ЛЕДНЬОВ Дмитро Якович

0
1826

Шкода, що безліч літ потрібно,
Щоб вшанувати пам’ять тих,
Хто не прожив життя безплідно,
Лишив на нім свій добрий слід.

ЛЕДНЬОВ Дмитро Якович (*19.ІІ.1922, с. Реброво (нині — у складі Дмитрієвського сільського поселення Галицького району Костромської області, яка входить до складу Центрального федерального округу РФ) — † 23.Х.2009, смт Хотінь Сумського району Сумської області) — український художник російського походження, російськомовний поет, музейний працівник, педагог. Батько Е. Д. Ледньова. Він — ціла епоха у розвиткові культури міста Лебедина і Лебединського району. Художник, поет, учитель, співак-бард, активіст громадського життя — таким він був протягом майже 4-х десятків літ, присвячених Лебединщині.

Дмитро Якович рано став сиротою: втратив маму у 5-річному віці, а батька — у 10-річному. Виховувався у Дитячій школі-колонії «Красные Зори» (нині — Державна казенна загальноосвітня установа Ленінґрадської області «Школа-інтернат, яка реалізує адаптовані освітні програми, “Красные Зори», м. Петерґофмуніципальне утворення у складі Петродворцового району м. Санкт-Петербурґу) у колишній великокнязівській садибі «Михайловка», що належала Михайлу Романову — братові останнього російського імператора Миколи II, поблизу м. Ленінґрада (нині — місто федерального значення Санкт-Петербурґ адміністративний центр Ленінґрадської області і Північно-Західного федерального округу РФ). У 1940 р. закінчив історико-архівний технікум, а у 1942 р. — Подольське піхотне училище (ППУ).

Учасник ІІ Світової війни. У роки Німецько-радянської війни  воював на Західному та Брянському фронтах. Кавалер орденів Червоної Зірки і Вітчизняної війни І ступеня.
У 1945—1950 рр. Д. Я. Ледньов навчався в Одеському художньому училищі (ОХУ), після закінчення якого прибув на роботу до м. Лебедина. Спочатку був науковим співробітником Лебединського державного художнього музею (ЛДХМ; нині — Лебединський міський художній музей (ЛМХМ) ім. Б. К. Руднєва), потім — завідувачем Лебединської філії Сумського державного обласного художнього музею (ЛФ СДОХМ; 1965—1976). Дмитро Якович зробив значний внесок у розвиток музею та поповнення його колекції. В 1969—1972 рр. завдяки його старанням вдалося  прибудувати  нові  приміщення до будівлі музею, у результаті чого з’явилися 2 кімнати фондосховища, а експозиційна площа збільшилась у 1,5 рази. Музейна колекція поповнилася на 230 експонатів. Керував гуртком юних художників у Лебединському районному Будинку піонерів (нині — Лебединський районний Будинок дитячої та юнацької творчості (ЛРБДЮТ)), викладав малювання у школах міста, у Лебединському педагогічному училищі (ЛПУ) ім. А. С. Макаренка, у художньому відділенні Лебединської дитячої школи мистецтв (ЛДШМ) ім. Народного артиста СССР Б. Р. Гмирі. Був одним із організаторів і активним членом літературного об’єднання «Обрій» при редакції Лебединської районної газети.
Д. Я. Ледньов — майстер мініатюрної картини. У його творчому доробку — десятки пейзажів, чимало портретів, натюрмортів, творів побутового жанру. Він — учасник багатьох районних та обласних виставок самодіяльних художників. У 1987 р. в ЛФ СДОХМ експонувалася його персональна виставка, де було представлено 115 живописних та графічних робіт. Дмитро Якович подарував музеєві відразу 20 своїх творів. Вони є окрасою як виставок, так і постійної експозиції.

Кожна його робота, чи то живописна, чи графічна, — вражає композиційною довершеністю. Серед його найцікавіших творів — невеличкий за розмірами пейзаж «Вечір після грози» (1952). Це не тільки відображення стану природи, а насамперед — мить і вічність, сонце і крила темряви. Довго хочеться дивитися на цю роботу, мріяти, згадувати, надіятися. Краєвид «На Лебединському озері» (1955) — це справжня поезія у фарбах, «Ґаночок із мальвами» — ніжна українська пісня, «Вишні цвітуть» — радість оновленого життя. Енергія, оптимізм, сила волі відзначаються в «Автопортреті» майстра.

Його мистецтво правдиве у своїй простоті й достовірності і водночас — душевне, звернене до серця. Знайомлячись із картинами, ми дивимось на світ його очима, стаємо уважнішими  до нього і світ відкриває нам свої таємниці. Художник залишив людям безцінний спадок, що викликає особливі почуття, спонукає до роздумів.

Наприкінці свого життєвого і творчого шляху Дмитро Якович видав свою поетичну збірку «Идут года. Стихи разных лет» (Суми, 2004). Характерними для ліричної поезії Дмитра Ледньова є рядки із його вірша «Поэт»:

«Поэт болеет за людей
И всем добра желает.
Готов он вывернуть свою
Всю душу наизнанку…
Поэту славу я пою.
Он и Христос и
Данко!».

У продовження теми …

Басанець О. Д.: «Портрет товариша» (1954)

Серед великого числа картин відомого київського художника та Заслуженого діяча мистецтв УРСР, професора Олександра Дмитровича Басанця (* 1931, м. Лебедин), є портрет близького друга і соратника Дмитра Яковича Ледньова. Завершив Олександр Басанець свою роботу більше 60 років тому — у 1954 р. Ця рання робота мистця несе на собі відбиток творчого пошуку ще тоді молодого художника. Портрет написаний не дарма — Д. Я. Ледньов дійсно дуже багато значив для О. Д. Басанця.

…Розпочалася ця історія на поч. 1950-х рр., коли зовсім юний художник робив свої перші кроки у живописі під наглядом свого вчителя — директора Лебединського художнього музею Василя Зайченка. У ці роки у музеї також почав працювати випускник Одеського художнього училища — Дмитро Ледньов, який згодом став не тільки наставником і вчителем для майбутнього художника, а й справжнім товаришем.

Портрет Дмитра Ледньова виконаний олією на полотні, являє собою класичний камерний поясний портрет у стилі реалізму. На портреті ми бачимо молодого художника. Його фігура виділяється чорною плямою на світлому розмитому тлі. Техніка написання зображення викликає захват. Те, із якою невимушеною недбалістю написані фон і чорний одяг художника, яскраво контрастує із вражаючою чіткістю у зображенні рис обличчя. Басанець сміливо грає на контрастах, залучаючи глядача до творчої особистості Ледньова.

Особливу увагу художник приділив душевному станові портретованого. Погляд Дмитра Лєдньова висловлює зацікавленість, пристрасть до улюбленої справи, немовби у даний момент він зайнятий не позуванням, а уважним розглядом чергової своєї роботи.

Особлива значимість постаті портретованого підкреслюється акцентами, такими, як виділений бузково-сірий шарф, положення кисті лівої руки та манжету білої сорочки, що виглядає із широкого рукава пальто.

Портрет Ледньова чудовий своєю пластичністю, глибиною передачі характеру і незмінною правдивістю душі художника. Стиль епохи чудово вгадується у «Портреті товариша». Зображення наповнене ліричним настроєм та філософськими роздумами. Фігура написана величаво. Можливо, Олександр Басанець хотів так висловити особисте захоплення діяльністю і способом думки Дмитра Ледньова.

В. І. КРАВЧЕНКО,

історик-краєзнавець

Джерела:

  1. ГОЛОД Ювеналій. Художник і поет // Лебедин PRESS. — 19.ХІ.2015. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://www.lebedinpress.com.ua/kategorii/novosti/1485-khudozhnik-i-poet
  2. Дмитро Ледньов — художник і поет // ЛЕБЕДИН з поглядом у майбутнє. — 09.ХІ.2015. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://lebedyn.com.ua/dmitro-lednov-xudozhnik-i-poet/
  3. Лебедин на полотнах художників // Фотогалерея Лебедина // ЛЕБЕДИН.INFO Офіційний сайт міста. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://fafnirhic.wixsite.com/lebedin-photosgalery/fotogalery
  4. Лебедин на полотні: На Лебединському озері // Лебединський міський художній музей ім. Б. К. Руднєва. — 17.IV.2018. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://artmuseum.lebedyn.org/2018/04/17/lebedyn-na-polotni-na-lebedynskomu-ozeri/
  5. Мистецький проект «Art-простір» (частина # 46) // ЛЕБЕДИН з поглядом у майбутнє. — 06.І.2018. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://lebedyn.com.ua/misteckij-proekt-art-prostir-chastina-46/
  6. Подвезько Алла. Створене душею // ЛЕБЕДИН з поглядом у майбутнє. — 24.ІІ.2017. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://lebedyn.com.ua/stvorene-dusheyu/
  7. «Портрет товариша» (1954) Басанець Олександр Дмитрович (нар. 1931) // Лебединський міський художній музей ім. Б. К. Руднєва. — 06.I.2018. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://artmuseum.lebedyn.org/2018/01/06/mystetskyj-proekt-art-prostir-chastyna-46/
  8. Творчий пошук: знайдено невідому картину відомого художника // ЛЕБЕДИН з поглядом у майбутнє. — 29.ІІ.2016. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://lebedyn.com.ua/tvorchij-poshuk-znajdeno-nevidomu-kartinu-vidomogo-xudozhnika/