БАСАНЕЦЬ Олександр Дмитрович

0
1603

БАСАНЕЦЬ Олександр Дмитрович (* 03.Х.1931, м. Лебедин) — відомий український художник-живописець і педагог. Батько й учитель О. О. Басанця. Батьківська хата у Лебедині, що на вул. Батютенка, 51 (колишня Щорса) ще й досі слугує їм за творчу дачу.

Із дитинства Сашко виявив неабиякий художній хист і бажання стати художником. Навчаючись у Лебединській СШ (нині — ЗОШ І—ІІІ ступенів) № 1, він відвідував одночасно художній гурток, що діяв при Лебединському державному художньому музеї (ЛДХМ; нині — Лебединський міський художній музей (ЛМХМ) ім. Б. К. Руднєва). Саме в Лебедині, під керівництвом тодішнього директора ЛДХМ В. А. Зайченка, він зробив свої перші кроки у живописі. Тут зародилася справжня дружба між ним і молодим художником Дмитром Яковичем Ледньовим, випускником всесвітньо відомого Одеського художнього училища (ОХУ). Тож і вступив Олександр на навчання теж до цього навчального закладу, був тут одним із найкращих студентів. У 1955 р. закінчив ОХУ і, як один із кращих випускників цього храму мистецтва, став студентом Київського державного художнього інституту (КДХІ; нині — Національна академія образотворчого мистецтва й архітектури (НАОМА)). І закінчивши його у 1962 р. (майстерня В. Г. Пузиркова, викладачі із фаху — К. Д. Трохименко, В. М. Костецький, І. Н. Штільман, М. І. Хмелько, В. М. Черников, О. І. Сиротенко), став там же викладачем.

Олександр Басанець є постійним учасником республіканських художніх виставок (від 1963 р.). У 1967 р. його приймають до Спілки художників України (СХУ; нині — Національна СХУ (НСХУ)). У 1989 р. О. Д. Басанцю присуджено почесне звання «Заслужений діяч мистецтв УРСР». Від 1990 р. — професор кафедри живопису та композиції КДХІ/НАОМА. Працює у галузі станкового живопису, зокрема у різних жанрах — тематичної картини, пейзажу, натюрморту, портрету. Його твори вирізняються ліричним сприйняттям світу, трансформованим у поетичні художні образи і живописні мотиви. Водночас у жанрових картинах, позначених оповідною вмотивованістю сюжетного розвитку дії, виявляє академічну виваженість у ставленні до пластичної форми. Як зазначають провідні мистецтвознавці, його творчості, особливо у жанрі пейзажу, притаманні висока живописна культура, артистична вишуканість виконавчої манери. Його полотна привертають увагу тонким ліризмом, поетичністю, яскравою індивідуальністю живописно-пластичної манери. Найвищий професіоналізм і тонкий смак, засновані на глибоких знаннях кращих зразків класичної спадщини і величезному особистому досвіді, становлять фундамент його творчості. Мешкає і працює у м. Києві. Твори зберігаються у Національному художньому музеї України (НХМУ), а також у Сумському, Донецькому, Івано-Франківському та Лебединському художніх музеях. 3 його картини — «Портрет товариша (Портрет Д. Я. Ледньова)», «Колгоспна весна» і ліричний жіночий портрет «Світлана» — зберігаються в ЛМХМ ім. Б. К. Руднєва. Портрет Дмитра Ледньова написаний із особливою теплотою, як говориться, «з усією душею». На жаль, так складалися життєві обставини, що жодної художньої виставки Олександра Басанця у рідному Лебедині ще не було. Проте, ми сподіваємося, що така виставка все-таки відбудеться. О. Д. Басанець і сьогодні сповнений творчих планів та задумів, серед яких, можливо, буде його 1-а виставка у Лебедині, присвячена 100-річчю ЛМХМ ім. Б. К. Руднєва (ХІ.2018). Є його твори й у приватних колекціях в Україні та за її межами. Вони збагачують життя людства.

О. Д. Басанець закоханий у красу українського пейзажу, безмежно вдячний своїй Сумщині, своїм землякам, які увійшли до творів живописця. У картинах «Колгоспна весна», «Трави цвітуть», «Весна у партизанському загоні», «Проліски надій» відтворені краєвиди Лебединщини. Рідко кому із художників дано так відчувати музику кольорів, відчувати і передавати тонкощі весняних відтінків. Проліски, що рано пробиваються голубим килимком серед іще сірого лісу, примушують затамувати подих. Та не тільки весна захоплює Мистця, його зимові етюди ніби оживають теплом і радістю свіжості. Олександр Дмитрович може побачити душею простий мотив селянської будівлі чи то живий ранок лісу. Густі баси темних дубів і між ними, як у білих сорочках, берези. Спочатку, коли дивишся на етюд художника, на переданий простий мотив природи, здається, ніби десь це бачив, нічого особливого, а потім повертаєшся знову і знову, бо відчуваєш: якась таємна сила чарує, заворожує. Це і є сила твору, і є те невловиме Велике. Воно дано Олександрові Басанцю. І в душі довго чуються звуки якоїсь музики, музики природи, музики Вічності. Про творчість О. Д. Басанця можна писати багато, щоденно про нього думати. Адже він у свої роки надзвичайно красивий, скромний, чуйний до студентів НАОМА, де багато років викладає живопис, ставиться до них із великою любов’ю.

В одному з інтерв’ю наш земляк якось зазначив, що найбільше цінує «талант і працездатність. І останнє є дуже важливим, адже коли людина багато працює, вона робить більший крок, ніж талант, котрий прикладає мало зусиль». І ці якості притаманні і самому Олександрові Басанцю. До всього сказаного варто додати лише те, що роки для людини по-справжньому творчої і духовно багатої, як співає відомий Вахтанґ Кікабідзе, є лише додатковим багатством, що поповнює бездонну скарбницю людства.

Олександр Басанець є засновником цілої творчої династії, троє його синів також стали відомими художниками. Берегинею родини Басанців була нині вже покійна дружина художника — мистецтвознавець Олександра Павлівна Басанець (* 19?? — † ?). Подружжя мало 3-х синів, усі вони пройшли шлях науки мистецтва. Не мог­ли не взяти ту науку від матері та батька. Так родина 4-х художників Басанців — батько, старший син Олександр і двоє молодших близнюків — Дмитро та Ігор Олександровичі — увій­шла у багатющу історію мистецтва України і не тільки. Як розповідали знаючі люди, професор Олександр Басанець аж ніяк не радів тому, що його сини теж закінчили КДХІ та стали художниками. Адже богема ця є не дуже «хлібною» і часто асоціюється із постійним безгрошів’ям.

Перші відомі твори О. Д. Басанця «Портрет товариша (Портрет Д. Я. Ледньова)» (1954), «До нового життя» (1962), «Колгоспна весна» (1965), «Портрет дівчини» (1966), «Весняним днем» (1967), «Над тихим Удаєм» (1968) — засвідчили, що йому підвладна музика кольорів і тонкощі відтінків. Звичайно, художник змушений був свого часу віддати і данину так званому «соціалістичному реалізму» — це картини «Революція кличе» (1971), «Весна у партизанському загоні» (1980), «Дорогий образ» (1981) та ін. Його потужна поетична сила справжнього Мистця проявилась у полотнах «Ранкова пошта» (1972), «Сашко» (1973), «Гармонь співає» (1974), «Молоді паростки» (1976), «Лабораторія», «Трави цвітуть» (обидва — 1978), «Проліски на підвіконні» (1979), «Проліски надій (Перша повоєнна весна)» (1985), «Закохані», «Коли на землі мир» (обидва — 1986), «Світлана» (1993), «Понад Пслом» (1994), «Жіночий портрет. Вечірні промені» (1995), «Сон-трава» (1998), у серії пейзажних полотен «Мій рідний край» (1987—1995) та ін.

У продовження теми …

Басанець О. Д.: «Колгоспна весна» (1965)

Рідко кому із художників дано так тонко відчувати музику кольорів, відчувати і передавати тонкощі весняних відтінків, як це зробив Басанець у своїй монументальній роботі «Колгоспна весна». Написана ще у 1965 р., картина несе на собі відбиток творчого пошуку тоді ще молодого художника.

Майстер обрав надзвичайно простий сюжет — 3 дівчини вранці йдуть із відрами й лопатами на роботу. Головну увагу автор зосередив на трудівницях, зображуючи їх крупним планом. Із першого погляду на картину відразу ж кидається у вічі — зовнішність, тендітність і миловидність дівчат. Автор вміло об’єднує кольорові плани — яскраво-червоний, синій, фіолетовий та жовтий. При цьому він використовує і проміжні, пом’якшуючі тони: жовтувато-зелений, блакитний та чорний.

Увесь твір наповнений рухом. Фігури дівчат автор розташовує зліва, тобто у тій частині картини, звідки глядач починає дивитися на неї. Відчувається бадьорий темп їхнього руху, вони йдуть повз глядача і пройдений ними простір із правого боку картини заповнюється стовбурами ніжних білих берізок, що урівноважують композицію твору.

Ритміка по діагоналі: вдалині сівалка, легкі силуети колгоспників, рухи, відра. Для більшої виразності художник подає фігури дівчат (особливо 1-ї — на тлі чорної, щойно зораної землі). Враження руху підкреслюється ритмом усієї композиції. Яскраво-зелений горизонт озимих, тендітні берізки і люди — усе несе у собі ідею весняних настроїв життя, посилює ліричне звучання твору.

«Колгоспна весна», як і інші твори художника, наповнена яскравими барвами, сонячним світлом і викликає у глядача оптимістичний настрій.

Олександр Басанець — майстер, який може побачити душею простий мотив селянської праці. Спочатку, коли дивишся на роботу художника, на переданий простий мотив, здається, ніби десь уже це бачив, нічого особливого, а потім повертаєшся знову і знову, бо відчуваєш: якась таємнича сила чарує, заворожує.

В. І. КРАВЧЕНКО,

історик-краєзнавець

Джерела:

 1. Изобразительное искусство СССР. «Мир моего детства». — 19.Х.2011. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://lj.rossia.org/users/kykolnik/352160.html
 2. mixail_shagurin. Изобразительное искусство СССР. Свидание… 5 // LIVEJOURNAL. — 25.Х.2015. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://mixail-shagurin.livejournal.com/255480.html
 3. SLAVIKAP_2. Изобразительное искусство СССР. Семья… 7// LIVEJOURNAL. —06.ІІ.2015. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://slavikap-2.livejournal.com/2776569.html
 4. Александр Дмитриевич Басанец // ARTHIVE. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://artchive.ru/artists/41329~Aleksandr_Dmitrievich_Basanets
 5. Басанец Александр Дмитриевич (Россия, 1931) «К новой жизни» // Фотострана. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://fotostrana.ru/public/post/235888/1124947781/
 6. Басанець О. Д. // L`ART. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://l-art.kiev.ua/uk/brands/basanets-a-d/
 7. Басанець Олександр Дмитрович // ВІКІПЕДІЯ Вільна енциклопедія. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C_%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80_%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
 8. Басанець Олександр Дмитрович // КИЇВСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ХУДОЖНИКІВ УКРАЇНИ. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://konshu.org/section/painting/basanets-oleksandr.html
 9. БАСАНЕЦЬ Олександр Дмитрович // Сумщина в іменах: Енциклопедичний довідник. — Суми: Рекламно-видавниче об’єднання «АС-Медіа», Сумський державний університет, 2003. — С. 41.
 10. Вся Украина — жители. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://n0mer.org/allukraina/lastName_%D0%91%D0%90%D0%A1%D0%90%D0%9D%D0%95%D0%A6_firstName_%D0%90%D0%9B%D0%95%D0%9A%D0%A1%D0%90%D0%9D%D0%94%D0%A0_pagenumber_4.html
 11. Календар усіх подій // Музей українського живопису. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://museum.net.ua/day-in-history/3-09/
 12. Київський художник Басанець Олександр Дмитрович // СОЦРЕАЛИЗМ Киевский Клуб Коллекционеров. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://socrealizm.com.ua/gallery/artist/basanets-ad-1931
 13. «Колгоспна весна» (1965) Басанець Олександр Дмитрович (нар. 1931) // Лебединський міський художній музей ім. Б. К. Руднєва. — 25.VIII.2017. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://artmuseum.lebedyn.org/2017/08/25/mystetskyj-proekt-art-prostir-chastyna-29/#
 14. Кравченко Володимир, Олефіренко Григорій. Художник Олександр Басанець // Лебедин PRESS. — 01.VII.2016. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://www.lebedinpress.com.ua/kategorii/novosti/1817-khudozhnik-oleksandr-basanets
 15. КУЛЕБА-БАРИНОВА Віра. Музика кольорів // Віче. — № 3. — ІІ.2015. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://veche.kiev.ua/journal/4550/
 16. Могилевський В. Ю. БАСАНЕЦЬ Олександр Дмитрович // ЕНЦИКЛОПЕДІЯ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=40669
 17. Музейна колекція поповнилася новим експонатом // Лебединський міський художній музей ім. Б. К. Руднєва. — 30.VIII.2017. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://artmuseum.lebedyn.org/2017/08/30/muzejna-kolektsiya-popovnylasya-novym-eksponatom-2/
 18. ОЛЕКСАНДР ДМИТРОВИЧ БАСАНЕЦЬ // НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА І АРХІТЕКТУРИ. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://naoma.edu.ua/ua/professors/kafedra_zhivopisu__kompozits/oleksandr_dmitrovich_basanets/
 19. Парфило Т. В. ЛЕБЕДИНЩИНА В ІМЕНАХ. — Лебедин, 2014. — С. 46 // Лебединська спеціалізована школа І—ІІІ ступенів № 7. — [Електронний ресурс] Режим доступу URL: http://7shkola.com.ua/?page_id=1070
 20. «Портрет товариша» (1954) Басанець Олександр Дмитрович (нар. 1931) // Лебединський міський художній музей ім. Б. К. Руднєва. — 06.I.2018. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://artmuseum.lebedyn.org/2018/01/06/mystetskyj-proekt-art-prostir-chastyna-46/