БАСАНЕЦЬ Олександр Дмитрович (* 03.Х.1931, м. Лебедин) — відомий український художник-живописець і педагог. Батько й учитель О. О. Басанця. Батьківська хата у Лебедині, що на вул. Батютенка, 51 (колишня Щорса) ще й досі слугує їм за творчу дачу.
Із дитинства Сашко виявив неабиякий художній хист і бажання стати художником. Навчаючись у Лебединській СШ (нині — ЗОШ І—ІІІ ступенів) № 1, він відвідував одночасно художній гурток, що діяв при Лебединському державному художньому музеї (ЛДХМ; нині — Лебединський міський художній музей (ЛМХМ) ім. Б. К. Руднєва). Саме в Лебедині, під керівництвом тодішнього директора ЛДХМ В. А. Зайченка, він зробив свої перші кроки у живописі. Тут зародилася справжня дружба між ним і молодим художником Дмитром Яковичем Ледньовим, випускником всесвітньо відомого Одеського художнього училища (ОХУ). Тож і вступив Олександр на навчання теж до цього навчального закладу, був тут одним із найкращих студентів. У 1955 р. закінчив ОХУ і, як один із кращих випускників цього храму мистецтва, став студентом Київського державного художнього інституту (КДХІ; нині — Національна академія образотворчого мистецтва й архітектури (НАОМА)). І закінчивши його у 1962 р. (майстерня В. Г. Пузиркова, викладачі із фаху — К. Д. Трохименко, В. М. Костецький, І. Н. Штільман, М. І. Хмелько, В. М. Черников, О. І. Сиротенко), став там же викладачем.
Олександр Басанець є постійним учасником республіканських художніх виставок (від 1963 р.). У 1967 р. його приймають до Спілки художників України (СХУ; нині — Національна СХУ (НСХУ)). У 1989 р. О. Д. Басанцю присуджено почесне звання «Заслужений діяч мистецтв УРСР». Від 1990 р. — професор кафедри живопису та композиції КДХІ/НАОМА. Працює у галузі станкового живопису, зокрема у різних жанрах — тематичної картини, пейзажу, натюрморту, портрету. Його твори вирізняються ліричним сприйняттям світу, трансформованим у поетичні художні образи і живописні мотиви. Водночас у жанрових картинах, позначених оповідною вмотивованістю сюжетного розвитку дії, виявляє академічну виваженість у ставленні до пластичної форми. Як зазначають провідні мистецтвознавці, його творчості, особливо у жанрі пейзажу, притаманні висока живописна культура, артистична вишуканість виконавчої манери. Його полотна привертають увагу тонким ліризмом, поетичністю, яскравою індивідуальністю живописно-пластичної манери. Найвищий професіоналізм і тонкий смак, засновані на глибоких знаннях кращих зразків класичної спадщини і величезному особистому досвіді, становлять фундамент його творчості. Мешкає і працює у м. Києві. Твори зберігаються у Національному художньому музеї України (НХМУ), а також у Сумському, Донецькому, Івано-Франківському та Лебединському художніх музеях. 3 його картини — «Портрет товариша (Портрет Д. Я. Ледньова)», «Колгоспна весна» і ліричний жіночий портрет «Світлана» — зберігаються в ЛМХМ ім. Б. К. Руднєва. Портрет Дмитра Ледньова написаний із особливою теплотою, як говориться, «з усією душею». На жаль, так складалися життєві обставини, що жодної художньої виставки Олександра Басанця у рідному Лебедині ще не було. Проте, ми сподіваємося, що така виставка все-таки відбудеться. О. Д. Басанець і сьогодні сповнений творчих планів та задумів, серед яких, можливо, буде його 1-а виставка у Лебедині, присвячена 100-річчю ЛМХМ ім. Б. К. Руднєва (ХІ.2018). Є його твори й у приватних колекціях в Україні та за її межами. Вони збагачують життя людства.
О. Д. Басанець закоханий у красу українського пейзажу, безмежно вдячний своїй Сумщині, своїм землякам, які увійшли до творів живописця. У картинах «Колгоспна весна», «Трави цвітуть», «Весна у партизанському загоні», «Проліски надій» відтворені краєвиди Лебединщини. Рідко кому із художників дано так відчувати музику кольорів, відчувати і передавати тонкощі весняних відтінків. Проліски, що рано пробиваються голубим килимком серед іще сірого лісу, примушують затамувати подих. Та не тільки весна захоплює Мистця, його зимові етюди ніби оживають теплом і радістю свіжості. Олександр Дмитрович може побачити душею простий мотив селянської будівлі чи то живий ранок лісу. Густі баси темних дубів і між ними, як у білих сорочках, берези. Спочатку, коли дивишся на етюд художника, на переданий простий мотив природи, здається, ніби десь це бачив, нічого особливого, а потім повертаєшся знову і знову, бо відчуваєш: якась таємна сила чарує, заворожує. Це і є сила твору, і є те невловиме Велике. Воно дано Олександрові Басанцю. І в душі довго чуються звуки якоїсь музики, музики природи, музики Вічності. Про творчість О. Д. Басанця можна писати багато, щоденно про нього думати. Адже він у свої роки надзвичайно красивий, скромний, чуйний до студентів НАОМА, де багато років викладає живопис, ставиться до них із великою любов’ю.
В одному з інтерв’ю наш земляк якось зазначив, що найбільше цінує «талант і працездатність. І останнє є дуже важливим, адже коли людина багато працює, вона робить більший крок, ніж талант, котрий прикладає мало зусиль». І ці якості притаманні і самому Олександрові Басанцю. До всього сказаного варто додати лише те, що роки для людини по-справжньому творчої і духовно багатої, як співає відомий Вахтанґ Кікабідзе, є лише додатковим багатством, що поповнює бездонну скарбницю людства.
Олександр Басанець є засновником цілої творчої династії, троє його синів також стали відомими художниками. Берегинею родини Басанців була нині вже покійна дружина художника — мистецтвознавець Олександра Павлівна Басанець (* 19?? — † ?). Подружжя мало 3-х синів, усі вони пройшли шлях науки мистецтва. Не могли не взяти ту науку від матері та батька. Так родина 4-х художників Басанців — батько, старший син Олександр і двоє молодших близнюків — Дмитро та Ігор Олександровичі — увійшла у багатющу історію мистецтва України і не тільки. Як розповідали знаючі люди, професор Олександр Басанець аж ніяк не радів тому, що його сини теж закінчили КДХІ та стали художниками. Адже богема ця є не дуже «хлібною» і часто асоціюється із постійним безгрошів’ям.
Перші відомі твори О. Д. Басанця — «Портрет товариша (Портрет Д. Я. Ледньова)» (1954), «До нового життя» (1962), «Колгоспна весна» (1965), «Портрет дівчини» (1966), «Весняним днем» (1967), «Над тихим Удаєм» (1968) — засвідчили, що йому підвладна музика кольорів і тонкощі відтінків. Звичайно, художник змушений був свого часу віддати і данину так званому «соціалістичному реалізму» — це картини «Революція кличе» (1971), «Весна у партизанському загоні» (1980), «Дорогий образ» (1981) та ін. Його потужна поетична сила справжнього Мистця проявилась у полотнах «Ранкова пошта» (1972), «Сашко» (1973), «Гармонь співає» (1974), «Молоді паростки» (1976), «Лабораторія», «Трави цвітуть» (обидва — 1978), «Проліски на підвіконні» (1979), «Проліски надій (Перша повоєнна весна)» (1985), «Закохані», «Коли на землі мир» (обидва — 1986), «Світлана» (1993), «Понад Пслом» (1994), «Жіночий портрет. Вечірні промені» (1995), «Сон-трава» (1998), у серії пейзажних полотен «Мій рідний край» (1987—1995) та ін.
У продовження теми …
Басанець О. Д.: «Колгоспна весна» (1965)
Рідко кому із художників дано так тонко відчувати музику кольорів, відчувати і передавати тонкощі весняних відтінків, як це зробив Басанець у своїй монументальній роботі «Колгоспна весна». Написана ще у 1965 р., картина несе на собі відбиток творчого пошуку тоді ще молодого художника.
Майстер обрав надзвичайно простий сюжет — 3 дівчини вранці йдуть із відрами й лопатами на роботу. Головну увагу автор зосередив на трудівницях, зображуючи їх крупним планом. Із першого погляду на картину відразу ж кидається у вічі — зовнішність, тендітність і миловидність дівчат. Автор вміло об’єднує кольорові плани — яскраво-червоний, синій, фіолетовий та жовтий. При цьому він використовує і проміжні, пом’якшуючі тони: жовтувато-зелений, блакитний та чорний.
Увесь твір наповнений рухом. Фігури дівчат автор розташовує зліва, тобто у тій частині картини, звідки глядач починає дивитися на неї. Відчувається бадьорий темп їхнього руху, вони йдуть повз глядача і пройдений ними простір із правого боку картини заповнюється стовбурами ніжних білих берізок, що урівноважують композицію твору.
Ритміка по діагоналі: вдалині сівалка, легкі силуети колгоспників, рухи, відра. Для більшої виразності художник подає фігури дівчат (особливо 1-ї — на тлі чорної, щойно зораної землі). Враження руху підкреслюється ритмом усієї композиції. Яскраво-зелений горизонт озимих, тендітні берізки і люди — усе несе у собі ідею весняних настроїв життя, посилює ліричне звучання твору.
«Колгоспна весна», як і інші твори художника, наповнена яскравими барвами, сонячним світлом і викликає у глядача оптимістичний настрій.
Олександр Басанець — майстер, який може побачити душею простий мотив селянської праці. Спочатку, коли дивишся на роботу художника, на переданий простий мотив, здається, ніби десь уже це бачив, нічого особливого, а потім повертаєшся знову і знову, бо відчуваєш: якась таємнича сила чарує, заворожує.
В. І. КРАВЧЕНКО,
історик-краєзнавець
Джерела:
- Изобразительное искусство СССР. «Мир моего детства». — 19.Х.2011. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://lj.rossia.org/users/kykolnik/352160.html
- mixail_shagurin. Изобразительное искусство СССР. Свидание… 5 // LIVEJOURNAL. — 25.Х.2015. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://mixail-shagurin.livejournal.com/255480.html
- SLAVIKAP_2. Изобразительное искусство СССР. Семья… 7// LIVEJOURNAL. —06.ІІ.2015. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://slavikap-2.livejournal.com/2776569.html
- Александр Дмитриевич Басанец // ARTHIVE. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://artchive.ru/artists/41329~Aleksandr_Dmitrievich_Basanets
- Басанец Александр Дмитриевич (Россия, 1931) «К новой жизни» // Фотострана. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://fotostrana.ru/public/post/235888/1124947781/
- Басанець О. Д. // L`ART. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://l-art.kiev.ua/uk/brands/basanets-a-d/
- Басанець Олександр Дмитрович // ВІКІПЕДІЯ Вільна енциклопедія. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C_%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80_%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
- Басанець Олександр Дмитрович // КИЇВСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ХУДОЖНИКІВ УКРАЇНИ. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://konshu.org/section/painting/basanets-oleksandr.html
- БАСАНЕЦЬ Олександр Дмитрович // Сумщина в іменах: Енциклопедичний довідник. — Суми: Рекламно-видавниче об’єднання «АС-Медіа», Сумський державний університет, 2003. — С. 41.
- Вся Украина — жители. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://n0mer.org/allukraina/lastName_%D0%91%D0%90%D0%A1%D0%90%D0%9D%D0%95%D0%A6_firstName_%D0%90%D0%9B%D0%95%D0%9A%D0%A1%D0%90%D0%9D%D0%94%D0%A0_pagenumber_4.html
- Календар усіх подій // Музей українського живопису. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://museum.net.ua/day-in-history/3-09/
- Київський художник Басанець Олександр Дмитрович // СОЦРЕАЛИЗМ Киевский Клуб Коллекционеров. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: https://socrealizm.com.ua/gallery/artist/basanets-ad-1931
- «Колгоспна весна» (1965) Басанець Олександр Дмитрович (нар. 1931) // Лебединський міський художній музей ім. Б. К. Руднєва. — 25.VIII.2017. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://artmuseum.lebedyn.org/2017/08/25/mystetskyj-proekt-art-prostir-chastyna-29/#
- Кравченко Володимир, Олефіренко Григорій. Художник Олександр Басанець // Лебедин PRESS. — 01.VII.2016. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://www.lebedinpress.com.ua/kategorii/novosti/1817-khudozhnik-oleksandr-basanets
- КУЛЕБА-БАРИНОВА Віра. Музика кольорів // Віче. — № 3. — ІІ.2015. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://veche.kiev.ua/journal/4550/
- Могилевський В. Ю. БАСАНЕЦЬ Олександр Дмитрович // ЕНЦИКЛОПЕДІЯ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=40669
- Музейна колекція поповнилася новим експонатом // Лебединський міський художній музей ім. Б. К. Руднєва. — 30.VIII.2017. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://artmuseum.lebedyn.org/2017/08/30/muzejna-kolektsiya-popovnylasya-novym-eksponatom-2/
- ОЛЕКСАНДР ДМИТРОВИЧ БАСАНЕЦЬ // НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА І АРХІТЕКТУРИ. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://naoma.edu.ua/ua/professors/kafedra_zhivopisu__kompozits/oleksandr_dmitrovich_basanets/
- Парфило Т. В. ЛЕБЕДИНЩИНА В ІМЕНАХ. — Лебедин, 2014. — С. 46 // Лебединська спеціалізована школа І—ІІІ ступенів № 7. — [Електронний ресурс] Режим доступу URL: http://7shkola.com.ua/?page_id=1070
- «Портрет товариша» (1954) Басанець Олександр Дмитрович (нар. 1931) // Лебединський міський художній музей ім. Б. К. Руднєва. — 06.I.2018. — [Електронний ресурс] — Режим доступу URL: http://artmuseum.lebedyn.org/2018/01/06/mystetskyj-proekt-art-prostir-chastyna-46/