Голодомор 1932–1933 рр.: Що ми знаємо про цю трагедію? (Історична довідка про найстрашніші факти)

0
1481

Уже кільканадцять років поспіль у  День пам’яті жертв голодоморів, який щороку вшановується у 4-у суботу листопада, українці запалюють свічки і ставлять їх на вікна своїх осель, згадуючи тих, кого забрав голод у 1921¾1923, 1932–1933 і 1946–1947 рр. Голодомор 1932–1933 рр. в Україні — одна із найтрагічніших подій за всю історію нашої країни і всього людства. Й у 85-у річницю цієї події варто нагадати найстрашніші факти про Великий Голодомор.

Найжахливіші факти про Голодомор в Україні

Яка ж причина?

Метою злочинних дій комуністичної верхівки СРСР на чолі із Йосипом Сталіним щодо вчинення штучного голоду в Україні було придушення національно-визвольного руху в Україні. Вагомого приводу Голодомору у 1932—1933 рр. не було. Тоді влада СРСР запровадила його штучно, проводячи примусові хлібозаготівлі. Тоді кожен селянин повинен був здавати певну норму зерна, і дуже велику. У тих, хто не міг цього зробити, забирали усю худобу та іншу їжу. Так влада хотіли змусити здати заховане зерно, якого не було. Така політика продовжувалася 17 місяців.

Що таке “Закон про 5 колосків”?

З’явився він 7 серпня 1932 р. Тоді Й. Сталін підписав закон, який передбачав мінімум 10 років в’язниці, максимум — розстріл, за крадіжку із колгоспів. Прозвали його “Закон про 5 колосків” за те, що навіть кілька зібраних без дозволу колосків приводили до розстрілу.

Як виживали люди?

Багато хто виживав, поїдаючи мертвих тварин: котів, собак, птахів, щурів, навіть деяких жуків. Окрім цього, люди харчувалися рослинами: кропивою, листям деяких дерев і навіть їх корою. Були зареєстровані досить часті випадки канібалізму (людоїдства).

Скільки загинуло?

Тут відразу потрібно сказати про те, що точну кількість жертв Голодомору в Україні назвати не можна. Точних даних немає тому, що усі документи було або знищено, або ж сфальсифіковано. Історики, говорячи про втрати, розходяться у цифрах від 2 до 10 млн. До речі, у таких випадках зазвичай враховують тих, хто міг народитись у цей час. У такому випадку кількість жертв Голодомору в Україні досягає 12 млн. Згідно з ухвалою Апеляційного суду міста Києва (січень 2010 р.), остаточна кількість людських втрат України від Голодомору 1932–1933 рр. становить 10 млн. 63 тис. осіб. Із цих втрат 3 млн. 941 тис. осіб померли безпосередньо від голоду і 6 млн. 122 тис. — становлять ненароджені. Це більше, ніж втратила Україна за час ІІ Світової війни. Із них було понад 80 % українців, трохи менше 5 % росіян, а інші: євреї, поляки, білоруси, болгари. Узимку 1932–1933 рр. люди гинули особливо часто: 24 людини у хвилину. На Сумщині від голоду померло від 15 до 20 % населення. Вимирали не тільки родинами, а й цілими селами. За оцінками свідків-старожилів, від голоду померло у місті Лебедині ≈ 30 %, а в селах Лебединського району — ≈ 45% населення. Для порівняння: за даними 1-го Всесоюзного перепису населення 1926 р., у тодішньому Лебединському районі (без тодішніх Сумсько-Ворожбянського і Штепівського районів) мешкало ≈ 100 тис. осіб населення, а нині населення м. Лебедина разом із Лебединським районом у нинішніх межах не набирається і 50 тис. осіб.

Штучний Голодомор

Голодомор в Україні 1932–1933 рр. був штучним. Тоді виконавці відбирали у селян худобу, урожай і все, чим можна було харчуватися. Дороги у великі міста просто перекривали, а тих, хто намагався прорватися, розстрілювали на місці.

Вік загиблих

Якщо всього за рік загинуло ≈ 8 млн. осіб, то такий факт просто жахає: половина жертв була у віці від 6 місяців до 17 років!

Винуватці Голодомору в Україні

У січні 2010 р. Апеляційний суд міста Києва визнав 7-х радянських керівників винуватцями організації геноциду українців. Серед них — Ґенсек ЦК ВКП(б) Йосип Сталін (Джуґашвілі), Голова Совнаркому СССР В’ячеслав Молотов (Скрябін), секретарі ЦК ВКП(б) Лазар Каґанович і Павло Постишев, Генсек ЦК КП(б) України Станіслав Косіор, 2-й секретар ЦК КП(б)У Мендель Хатаєвич і Голова Раднаркому УСРР Влас Чубар.

Коли Голодомор 1932–1933 рр. був визнаний геноцидом?

Це сталося у 2006 р. Тоді Верховна Рада України офіційно назвала Голодомор 1932–1933 рр. геноцидом українського народу. Цю ініціативу підтримало понад 20 країн по всьому світові.

Ваші діти можуть не знати про це

На даний момент статистика свідчить, що близько 60 % українців упевнені, що події 1932–1933 рр. були саме геноцидом. Але під час президентства Віктора Януковича цей термін, як і “Голодомор”, просто прибрали із підручників історії України.

За Інтернет-джерелами
історичну довідку підготував
історик-краєзнавець
В. І. КРАВЧЕНКО