Екскурсія в історичне серце міста Лебедин.

0
1248

Світлина від Владимира Авилова.

Колись, в стародавні часи, місто Лебедин було укріпленою фортецею: земляні вали, оборонна огорожа, дерев’яний частокіл, башти, брами, артилерійські батареї по кутах, викопані рови та інше. Розташовувалось укріплення в місцевості між річками Вільшанка і Труфанка, та озеречка поруч з болотом, з якого остання витікала. Одна з частин цієї міської фортеці мала назву Замок або мале містечко. Краєзнавці вважають її найстарішою спорудою міста.
У це місце я і вирішив зробити невеличку екскурсію, узявши з собою скан сторінки “План повітовому місту Лебедину з приміською слободою складеному 1787 року травня дня” з книги “Топографічний опис Харківського наміснитцтва”. Місце розташування об’єкту – вулиця Карпова: території кафе-бар “Старий міст”, кафе “Сімейний очаг”, магазина “5-й елемент” і будинку, частину якого займає аптека МПП “Альфа”. Тут лівий берег річки Вільшанки крутий, високий.

 

[gm album=10]

Так званий Замок, або мале містечко, уявляло собою п’ятикутну у плані споруду, ділянку землі, обгорожену земляним валом висотою близько 2-х метрів та дубовим частокілом. На північно-західній стороні Замок мав три ронделі, тобто майданчики напівкруглої форми назовні оборонної споруди, з яких можна було спостерігати за місцевістю, що знаходиться навпроти, і робити її обстріл з сектором охоплення більше ніж 180 градусів. Профіль земляного валу на цій стороні відповідав завороту річки. З другої сторони укріплення був викопаний ров. Цілком імовірно, що в цьому Замку від самого початку розміщувався невеличкий гарнізон для охорони і оборони поселення в мирний і військовий час. Будівництво укріплення датується 1652-53 роком. На плані, на території Замку, поряд з південно-східною стороною, намальований вузький прямокутник з позначкою “3”. У поясненні написано, що це один з чотирьох кращих будинків міста – “каменная съезжая”. Так за старих часів називалася адміністративна будівля, в якій поміщалися канцелярія воєводи, в’язниця. Сюди ж з’їжджалися служиві люди на стройові огляди і перед походами. Відомо, що раніше при будівництві був звичай в один з кутів фундаменту класти так звані закладні монети. Серед таких знайдених зустрічаються і золоті. Можливо, на цій території й досі під шаром землі знаходяться і такі монети, і старовинні гармати з рушницями, і рештки підвалу або фундаменту цієї кам’яної будівлі.
Дуже шкода, що реконструкція, відтворення Замку на цьому місці, як історико-культурного туристичного комплексу, неможлива, зважаючи на наявність нинішніх будівель. Але, хочеться сподіватися, що знайдуться патріоти і розмістять недалеко від магазину “5-й елемент”, біля дороги вказівник (бігборд) із зображенням озброєного козака на тлі фортечних стін з гарматами і приблизним написом: “Тут, на крутому високому березі річки, знаходилася фортеця середини XVII століття, найстаріша споруда міста Лебедин”. Для проїжджаючіх мимо гостей міста це буде дуже корисна інформація з його історії. Хто знає, може, станеться диво – в один із днів, на якесь свято, з’явиться на цьому місці, недалеко від моста через річку Вільшанку, козак слобідського полку, що прибув у наш час із того століття, з Лебединського Замку та й скаже перехожим: “Доброго дня, панове! Як ви тут, шановні, поживаєте?”. Перехожі будуть з ним фотографуватимуться на пам’ять, а він їм розповідатиме історії про минуле…

Владимир Авилов

Матеріал взятий з https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=374061216309156&id=100011158416896&__mref=message_bubble